Arašídová másla, pasty a krémy
Možná už to víte, možná ještě ne. Ačkoliv nazýváme arašídy burskými oříšky, ve skutečnosti se jedná o luštěninu. Tyto oříšky jsou skořápkové plody podzemnice olejné, jednoleté rostliny pocházející z jižní Ameriky. Arašídy jsou zdrojem mnoha prospěšných látek pro naše zdraví, obsahují velké množství minerálů, vitamínů a také antioxidantů. A stejně prospěšná jako oříšky je také pasta, která je vyrobena pouze ze 100% arašídů. Tu můžete mlsat jen tak a nebo ji využít k přípravě jak sladkých, tak slaných pokrmů. V naší nabídce najdete jemnou krémovou variantu s kousky oříšků i bez ve dvou velikostech balení a pro milovníky ochucených verzí máme arašídovou pastu v kombinaci se slaným karamelem. Na trhu můžete arašídovou pastu najít často i pod označením arašídové máslo, arašídový krém anebo burákové máslo.
Vliv a účinky arašídového másla na naše zdraví
Burské oříšky jsou přibližně z 50% tvořeny tuky. Jedná se však o tzv. zdraví prospěšné tuky, mezi které řadíme mononenasycené a polynenasycené mastné kyseliny. Ty jsou příznivé pro udržování normální hladiny cholesterolu a v konečném důsledku tedy pro zdraví našeho srdce. Dále ovlivňují stav pokožky, vlasů a nehtů a pomáhají k navození hormonální rovnováhy.
Další významnou složkou je obsah bílkovin. Mimo to že jsou bílkoviny základním stavebním prvkem našeho organismu, jsou také důležité pro správnou činnost mozku a v rámci stravy přispívají k pocitu sytosti.
Z minerálů si pojídáním arašídových oříšků doplníme zejména vápník, hořčík, draslík, železo, fosfor a zinek. Mezi vitamíny pak kraluje vitamín B, konkrétně B1, B3, B5, B6 a B9. Tato skupina vitamínů je prospěšná pro správné fungování nervové soustavy a udržování zdravého metabolismu.
Z antioxidantů, tedy látek bojujících proti volným radikálům, v burácích najdeme koenzym Q10 a resveratrol. Koenzym Q10 je známý pro své pozitivní účinky na pleť, benefitů přináší našemu tělu však mnohem více. Je nezbytný pro tvorbu energie uvnitř buněk, chrání srdce a snižuje riziko rakoviny. Resveratrol je prospěšný pro správné fungování srdce a cévní soustavy, přispívá k regulaci krevního tlaku a existuje skupina odborníků, která jej nazývá elixírem mládí.
Složení a nutriční hodnoty arašídového másla
Máslo je vyrobeno ze 100% arašídových oříšků. 100 gramů arašídového másla průměrně obsahuje 25% bílkovin, 50% tuků, 20% sacharidů a 10% vlákniny.
Na co arašídové máslo použít
Víte, jaký sendvič patří v USA mezi ten nejoblíbenější? Jedná se právě o toust s arašídovým máslem a marmeládou. Pokud jste tuto kombinaci ještě nezkoušeli, doporučujeme. Obecně má tato pasta mnoho využití a to jak ve sladkých, tak i slaných jídlech. Ochutit s ní můžete ranní kaše, palačinky či smoothie, výborná je také jen tak s ovocem nakrájeným na kousky. Pokud rádi pečete, můžete vyzkoušet arašídové sušenky nebo třeba cheesecake.
Máslo z arašídů je také hojně využíváno v asijské kuchyni pro dochucení omáček, zkusit z něj můžete vyrobit také dresink třeba k zeleninovým závitkům a nebo jej využít k výrobě marinády k masovým pokrmům.
Jak skladovat arašídové máslo
Pro skladování arašídové pasty volte spíše chladné a tmavé místo bez přímého slunečního záření. Pastu zároveň nemusíte ukládat do lednice a pokud se na povrchu objeví olejová vrstva, nejedná se o vadu, stačí máslo jen promíchat. Ideální dobou pro spotřebování jsou tři měsíce od otevření balení.
Nejprodávanější
Značky
Oblíbené kategorie
- Arašídové máslo
- Mandlové máslo
- Kešu máslo
- Lískooříškové máslo
- Pekanové máslo
- Máslo z vlašských ořechů
- Kokosové máslo
- Čokoládové máslo
- Proteinella
- Pistáciová pasta
- Datlová pasta
- Sezamová pasta
- Mandlová mouka
- Kešu mouka
- Mouka z vlašských ořechů
- Pistáciová mouka
- Kokosová mouka
- Lískooříšková mouka
- Kakaové boby
- Směs ořechů