Lyofilizované švestky (sušené mrazem)

Máte rádi švestky, ale mrzí vás, že jsou dostupné jen v letních měsících? Máme pro vás dobrou zprávu. Připravili jsme pro vás toto ovoce v tzv. lyofilizované (mrazem sušené) podobě a díky tomu si je můžete dopřát rovnou po celý rok. Lyofilizace je proces, v jehož průběhu nejprve dojde ke zmrazení ovoce a následně se zvýší teplota a sníží tlak, aby se z ovoce mohla vypařit voda. Výsledkem je 100% přírodní produkt bez přidaného cukru. Při sušení mrazem si navíc ovoce zachovává svou chuť, vůni, vitamíny a minerály, takže nepřijdete o to nejhodnotnější, co švestky nabízí. Vybrat si můžete z několika velikostí balení, od malých do kapsy až po velká rodinná.

Vliv a účinky lyofilizovaných švestek na naše zdraví

Jak jsme si uvedli výše, díky procesu lyofilizace ovoce sušené mrazem přichází o vodu, za to si ale zachovává důležité živiny. Švestky jsou zdrojem mnoha minerálů, jako je železo, fosfor, draslík, vápník a bór. Bór patří mezi minerály, které podporují zdraví kosterní soustavy, hraje roli při regulaci hormonů a zároveň má protizánětlivé účinky.

Švestky jsou také známé jako přírodní projímadlo. Je tomu ze dvou důvodů. Jednak jsou plné vlákniny a potom obsahují látku zvanou sorbitol, tedy přirozeně se vyskytující alkoholický cukr. Pokud tedy trpíte střevní zácpou, určitě švestky vyzkoušejte, jejich účinky jsou silnější než samotné psyllium.

Další významnou složkou tohoto ovoce je obsažený beta-karoten. Jedná se o provitamin vitamínu A, na který se přeměňuje v játrech. Beta-karoten řadíme mezi silné antioxidanty, dále působí pozitivně na náš zrak, přispívá ke krásné pokožce a také normální funkci imunitního systému. Z dalších vitamínů, které ve švestkách najdeme, můžeme zmínit vitamín K, nezbytný pro srážlivost krve a důležitý pro tvorbu a udržení normálního stavu kostí.

Složení a nutriční hodnoty lyofilizovaných švestek

100 gramů mrazem sušených švestek průměrně obsahuje 80% sacharidů, 5% bílkovin, 1% tuků a až 15% vlákniny.

Kdy a v jakém množství jíst lyofilizované švestky

Procesem sušení dochází ke zvýšení koncentrace obsažených látek, tedy i přirozeně se vyskytujícího přírodního cukru. I když se tedy jedná o mnohem zdravější verzi cukrovinek, je třeba při mlsání myslet na množství, které sníme. To by se mělo odvíjet od našeho denního režimu a spotřeby energie. Vhodné je jíst ovoce určitě ráno či dopoledne, pokud jste ale zvyklí být aktivnější odpoledne, dejte si jej s chutí i v tuto denní dobu.

Na co použít mrazem sušené švestky

Pro svou skvělou chuť vám budou švestky chutnat jen tak samotné, jako svačinka a nebo je můžete přidat do svých oblíbených snídání. Krásně dozdobí a ochutí ovesné kaše, smoothie, přidat je můžete do granoly či müsli. Mrazem sušené ovoce lze také částečně rehydratovat, a tak se hodí pro zpestření limonád nebo letních nápojů. Díky jeho zanedbatelné hmotnosti jej určitě oceníte především na výletech, a to i proto, že vám v batůžku nezabere téměř žádné místo.

Skladování lyofilizovaných švestek

Aby mrazem sušené ovoce neztratilo na své chuti a křupavosti, je třeba jej uchovávat v nádobě, do které se nedostane okolní vlhkost. Lyofilizované švestky můžete vložit do zavařovací sklenice, plechovky nebo jen znovuuzaviratelného sáčku a uložit na tmavé a chladné místo. Ideální je stálá teplota do 22 °C.

Nejprodávanější

Svestky-lyofilizovane-60-g-diana-company-new
Švestky lyofilizované 60g
Skladem
3-SLP-10/60
 
57 Kč
(63,84 Kč včetně DPH)
Svestky-lyofilizovane-5-kg-diana-company
 
3 490 Kč
(3 908,80 Kč včetně DPH)
Svestky-lyofilizovane-500-g-diana-company-new
 
362 Kč
(405,44 Kč včetně DPH)
Svestky-lyofilizovane-1-kg-diana-company-new
 
718 Kč
(804,16 Kč včetně DPH)
4 položek celkem

Cena

573490
1573490

Značky

Položek k zobrazení: 4
Svestky-lyofilizovane-60-g-diana-company-new
63,84 Kč včetně DPH
57 Kč
3-SLP-10/60
Svestky-lyofilizovane-1-kg-diana-company-new
804,16 Kč včetně DPH
718 Kč
7-SLP-1
Svestky-lyofilizovane-500-g-diana-company-new
405,44 Kč včetně DPH
362 Kč
33-SLP-500
Svestky-lyofilizovane-5-kg-diana-company
3 908,80 Kč včetně DPH
3 490 Kč
2-SLP-5