Arašídy
Burské oříšky, neboli arašídy, za oříšky sice označujeme, ve skutečnosti se však jedná o luštěninu. Jsou plodem rostliny s názvem podzemnice olejná, jejíž původ najdeme v jižní Americe, konkrétně v Bolívii, kde se začala pěstovat před několika tisíci lety. Mezi jejich přednosti patří vysoký obsah bílkovin, zdraví prospěšných tuků a také důležitých antioxidantů. Arašídů existuje celá řada odrůd, u nás najdete velké křupavé kousky typu Long Virginia. Mimo natural varianty je nabízíme také pražené a solené, ve slaných i sladkých polevách a také umleté na tu nejjemnější pastu. Stačí si jen vybrat.
Vliv a účinky arašídů na naše zdraví
Arašídy jsou přibližně z 50% tvořeny tuky. Jedná se však o tzv. zdraví prospěšné tuky, mezi které řadíme polynenasycené a mononenasycené mastné kyseliny. Ty jsou příznivé pro udržování normální hladiny cholesterolu v krvi a v konečném důsledku tedy pro zdraví našeho srdce. Dále ovlivňují stav pokožky, vlasů a nehtů a pomáhají k navození hormonální rovnováhy.
Další významnou část tvoří bílkoviny, kterých mají ze všech oříšků dokonce nejvíce. Mimo to, že jsou bílkoviny základním stavebním prvkem našeho organismu, jsou také důležité pro správnou činnost mozku a v rámci stravy přispívají k pocitu sytosti.
Z minerálů si pojídáním burských oříšků doplníme zejména vápník, hořčík, draslík, železo, fosfor a zinek. Mezi vitamíny pak kraluje vitamín B, konkrétně B1, B3, B5, B6 a B9. Tato skupina vitamínů je prospěšná pro správné fungování nervové soustavy a udržování zdravého metabolismu.
Hodnotu každé potraviny také zvedá obsah tzv. antioxidantů, tedy látek bojujících proti volným radikálům a zvyšujícím obranyschopnost našeho organismu. V arašídech najdeme koenzym Q10 a resveratrol. Koenzym Q10 je známý pro své pozitivní účinky na pleť, benefitů přináší našemu tělu však mnohem více. Je nezbytný pro tvorbu energie uvnitř buněk, chrání srdce a snižuje riziko rakoviny. Resveratrol je prospěšný pro správné fungování srdce a cévní soustavy, přispívá k regulaci krevního tlaku a existuje skupina odborníků, která jej nazývá elixírem mládí.
Složení a nutriční hodnoty arašídů
100 gramů arašídů natural průměrně obsahuje 50% tuků, 10-15% sacharidů, 25-30% bílkovin a 10% vlákniny.
Kdy a v jakém množství jíst arašídy
Denní porce oříšků pro dospělého člověka by měla být velká asi jako hrst, což odpovídá přibližně 30 gramům. Dopřát si je můžete víceméně během celého dne, s ohledem na vyšší kalorickou hodnotu se pak hodí spíše přes jeho aktivní část, kdy přijatou energii stihneme spotřebovat.
Na co arašídy použít?
Arašídy, zejména ty solené, jsou chutnou pochoutkou, kterou často nabídneme návštěvám nebo zobeme večer u televize. Jejich využití je však mnohem širší. Natural variantu můžete využít jako doplnění ranních kaší, jogurtů, müsli nebo granoly. Chuťově doplní a nutričně obohatí ať už ovocné či zeleninové saláty. Arašídy jsou zároveň hojně využívané ve slané kuchyni, speciálně asijské, kde je často vidíme jako posyp pokrmu nebo přímo jako součást omáček.
Lze si z nich také vyrobit arašídové máslo, jež svou chutí patří k nejoblíbenějším. Pokud však rádi šetříte čas, můžete ho u nás zakoupit již hotové.
Jak arašídy skladovat
Oříšky skladujte na chladném a tmavém místě s teplotou do 22°C. Jakmile balení otevřete, je vhodné arašídy přesypat do uzavřené nádoby, aby se k nim nedostala vlhkost, udržely si svou křupavost a nedošlo k jejich žluknutí.