Kešu ořechy
Křupavé, lahodné, s mírně nasládlou chutí. Z botanického hlediska semena a přitom je známe jako ořechy. To jsou kešu, jedny z nejoblíbenějších oříšků na trhu. Svůj původ mají v Brazílii, odkud se rozšířily do celého světa. Našli byste je na stálozeleném tropickém stromě, Ledvinovníku západním, jako pecku tzv. kešu jablíčka, které však připomíná spíše papriku. Kešu ořechy jsou významným zdrojem hořčíku a vitamínu K, doplní potřebné bílkoviny a oproti ostatním ořechům mají nižší podíl tuku. V naší nabídce najdete nejen kešu přírodní, ale také pražené a uzené, v čokoládové, jogurtové či tiramisu polevě nebo naopak v mnoha slaných variantách. Připravili jsme pro vás také kešu mouku, která je přirozeně bezlepková.
Vliv a účinky kešu ořechů na naše zdraví
Důvodů, proč zařadit kešu do našeho jídelníčku, najdeme hned několik. Jsou významným zdrojem minerálů, jako je měď, zinek, železo a především hořčík. Pokud hledáte přirozený zdroj tohoto minerálu, kešu jsou to pravou volbou. Hořčík je pro fungování našeho těla nezbytný, podílí se na více než 300 biochemických procesech v těle a přispívá k normální činnosti nervové soustavy. Z vitamínů v kešu najdeme vitamíny skupiny B, vitamín E a zejména vitamín K. Ten je důležitý pro srážlivost krve a podporu kostí. Nelze opomenout, že v nemalém množství kešu obsahují lutein a zeaxantin, látky označované za antioxidanty. Ty napomáhají tělu bojovat proti volným radikálům.
Oproti jiným ořechům mají kešu nižší obsahu tuku, navíc až 82% těchto tuků jsou nenasycené mastné kyseliny, označované za tzv. “dobré” tuky. Více než polovina z nich jsou zároveň mononenasycené tuky, tedy ty, jež jsou zdravé pro srdce.
Složení a nutriční hodnoty kešu ořechů
Balení o 100 g v průměru obsahuje 20% bílkovin, 30% sacharidů, z toho 6% cukrů a 44% tuků. Zhruba 2-3% tvoří vláknina.
Kdy a v jakém množství jíst kešu ořechy?
Všechny oříšky obsahují nemalé množství tuku a proto je třeba myslet na množství, které sníme. Jak jsme si uvedli výše, kešu jsou v tomto ohledu shovívavější a množství obsaženého tuku je o něco nižší. Obecné doporučení zní “jedna hrstka denně” a je třeba si říct, že se týká varianty natural. U sladkých či slaných obměn je vhodné počet kousků snížit. Oříšky vám dodají energii a zároveň zasytí na delší čas, dopřejte si je tedy ideálně ke snídani či odpolední svačince.
Na co kešu použít?
Kešu jsou k dostání v různých velikostech a odlišné kvalitě, značené písmenem a číslicí. Písmeno W představuje kvalitu oříšku. Nejvyšší výběrová třída má označení WW (někdy jen W), což je zkratka anglického white wholes. Druhá nejrozšířenější třída se označuje SW (scorched wholes). Číslo za písmenem potom určuje počet celých jader v jedné libře (libra = 0,45 kg). Nejvyšší výběrová řada WW označuje bílá jádra bez popálení s minimálními povrchovými vadami a jemnou máslovou chutí. Do řady SW spadají jádra barvy slonovinové kosti až lehce nahnědlé, která vznikla v důsledku přehřátí. Tyto ořechy bývají zpravidla křupavější.
Pokud máte nejraději přírodní variantu, zvolte kešu natural s označením W180. Ty jsou ideální jen tak do pusy. O něco menší, W320, budou vhodné na výrobu oříškového másla. Kešu jsme pro vás také nasekali na malé kousky, ze kterých můžete vyrobit pesto, posypat jimi dezerty či přidat do své oblíbené snídaňové kaše. Z oříšků můžete dokonce vytvořit přírodní zakysanou smetanu či smetanový sýr, což ocení především vegani, kteří tak nahrazují mléčné výrobky.
Jak skladovat kešu ořechy
Kešu jsou citlivé na denní světlo a vyšší teploty, kdy by mohlo snáze dojít k jejich žluknutí a zhořknutí. Proto je třeba oříšky uzavřít nejlépe do skleněné nádoby bez přístupu vzduchu a vložit na tmavé a chladné místo. Uchovávat je můžete po několik měsíců i v lednici a nemusíte se je bát ani zamrazit. Pokud se rozhodnete ořechy namáčet, v případě kešu vám postačí 3 hodiny.