Lékořice
O lékořici bychom se dočetli již ve spisech starých tisíce let. Ze středomoří se rozšířila do Asie, kde byla, stejně jako v Evropě, využívána nejen pro své léčivé účinky, ale také jako základ pro výrobu sladkých dobrot. Lékořice jako rostlina dosahuje výšky 1 až 1,5 metru, vyznačuje se bledě fialovými květy a především dlouhými kořeny. Po sklizni se kořeny nasekají na malé kousky a rozemelou se na prášek. Následným varem vznikne černá hmota, jejíž výslednou podobou je lékořicový pendrek, jak jej známe dnes. Naše lékořicové kousky pochází z Finska, kde se vyrábí dle tradiční skandinávské receptury a vybírat můžete z klasické černé varianty nebo ovocných špalíčků.
Vliv a účinky lékořice na naše zdraví
Samotná lékořice má na naše zdraví mnoho pozitivních účinků. Látky v ní obsažené pomáhají ke správnému fungování zažívacího ústrojí, jelikož působí pozitivně na tvorbu žaludečních šťáv. Její účinky byly také prokázány v souvislosti s podporou dýchacího ústrojí, proto ji najdete v mnoha čajích a doplňcích stravy doporučovaných při léčbě respiračních onemocnění. Mimo to má lékořice antioxidační účinky, čímž podporuje obranyschopnost našeho organismu. Dále se doporučuje pro podporu zdraví kloubů, pokožky, energie a metabolismu těla a příznivě působí také na naše duševní zdraví a nervovou soustavu.
Složení a nutriční hodnoty lékořice
V naší nabídce najdete jak klasické černé lékořicové komfity, tak i ovocné špalíčky. Přesné složení se dozvíte přímo u daného produktu, obecně ale můžeme říci, že největší podíl zastupují sacharidy, které tvoří okolo 80% hmotnosti, dále bílkoviny 4%, tuky 1-3% a vláknina tvoří asi 1%.
Kdy, v jakém množství a na co lékořici použít?
Lékořicové špalíčky jsou zdravou svačinkou, kterou si můžete dát kdykoliv během dne. Pár kousků vám rychle doplní ztracenou energii. Co se týká množství, je dobré myslet na to, že se jedná o cukrovinku tvořenou z převážné části sacharidy a platí spíše pravidlo, že méně znamená více. Kromě samotného mlsání můžete kousky ozdobit některé dezerty či moučníky, případně si je přidat do ovesné kaše, jogurtů, či müsli.
Jak lékořici skladovat?
Balení lékořicových pendreků uchovávejte na chladném a tmavém místě, ideální je teplota do 22 °C. Po otevření balíčku zajistěte, aby se dovnitř nedostal vzduch, kousky by tak začaly tvrdnout a postupně ztrácet chuť.