Lískové ořechy
Lískové oříšky jsou jedny z mála, které se dají pěstovat v našem mírném podnebí. Jsou plodem lísky obecné, keře, který dorůstá do výšky okolo 4 metrů. Může se tedy stát, že vám klidně při obyčejné procházce cvrknou do nosu. Po jejich rozlousknutí v nich objevíte poklad ve formě oříšků, které jsou plné kvalitních, zdraví prospěšných tuků, bílkovin, několika vitamínů ze skupiny B a také vitamínu E a minerálů, jako je třeba železo a hořčík. A nebojte, nemusíte pro ně chodit do lesa. Máme je pro vás v nepřeberném množství přímo na našem e-shopu. Lísková jádra u nás najdete loupaná i neloupaná, nasekaná na kousky či přímo namletá na mouku. Obalili jsme je do spousty polev, u kterých věříme, že si je zamilujete. To vše navíc v různých velikostech balení, od malých do kapsy po velká rodinná.
Vliv a účinky lískových ořechů na naše zdraví
Obecně se ví, že jsou oříšky pro naše zdraví velmi prospěšné. Nyní se podíváme na to, co nám přinese pojídání těch lískových. V první řadě jsou bohaté na zdraví prospěšné tuky neboli mononenasycené a polynenasycené mastné kyseliny. Ty příznivě ovlivňují hladinu cholesterolu v krvi a pomáhají udržovat jeho obvyklou hladinu. Jsou významným zdrojem vlákniny nezbytné pro naše trávicí ústrojí a zároveň díky ní získáváme pocit sytosti.
Najdeme v nich také několik vitamínů a to zejména skupiny B a vitamín E. Vitamín E je důležitý především pro své antioxidační účinky, kdy pomáhá našemu tělu bojovat proti tzv. volným radikálům. Dále zpomaluje projevy stárnutí a působí jako prevence nádorových onemocnění.
Z minerálů je v lískových oříšcích zastoupeno železo, vápník, zinek, hořčík, měď a fosfor. Tato skupina minerálů např. podporuje zdraví našich vlasů a pokožky a přispívá ke správné činnosti nervové soustavy.
Složení a nutriční hodnoty lískových ořechů
Stogramové balení natural lískových oříšků v průměru obsahuje 19% bílkovin, 14% sacharidů, z toho 6% cukrů a 67% tuků. Přibližně 8% tvoří vláknina.
Kdy a v jakém množství jíst lískové ořechy?
Protože jsou oříšky pro svůj podíl tuku velmi hodnotným zdrojem energie, doporučujeme jejich konzumaci spíše v dopoledních hodinách, aby naše tělo mělo po zbytek dne z čeho čerpat. Pokud na ně dostanete chuť večer u televize, můžete si je bez výčitek dopřát, jenom si jich dejte o něco méně. Chcete-li z oříšků získat co nejvíce prospěšných látek, mlsejte nejlépe ty se slupkou. Doporučená dávka pro dospělého člověka je přibližně jedna hrstka denně, tedy asi 30 g.
Na co lískové ořechy použít?
S lískovými oříšky se dá v kuchyni kouzlit na mnoho způsobů. Pokud rádi pečete, můžete s nimi připravit lahodný korpus pro dorty či s nimi naplnit různé druhy koláčů a buchet. Výborné budou také v domácí granole či müsli tyčinkách. Jste-li milovníci nutelly, z lískových oříšků si lze jednoduše vytvořit její zdravější verzi a potřít jí třeba lívance či palačinky. A pokud v kuchyni netrávíte příliš času, stačí, když si s nimi třeba posypete svou oblíbenou snídaňovou kaši nebo si je vezmete jen tak na svačinu.
Jak skladovat lískové ořechy
Oříšky uzavřete nejlépe do skleněné či keramické nádoby bez přístupu vzduchu a vložte ji na tmavé a chladné místo. V letních měsících je můžete vložit také do lednice a pokud jich máte větší množství, nebojte se je zamrazit. Případné rozmrazení provádějte pomalu, aby se zachovala jejich přirozená křupavost.