Mandle
Máte-li mandle rádi pro jejich chuť, budete je mít ještě radši, až vám povíme, jak moc jsou přínosné pro vaše zdraví. Jsou bohaté na vitamín E, který řadíme mezi antioxidanty, mají plno vlákniny, bílkovin a také vápníku. Zároveň obsahují prebiotické složky, které slouží jako potrava pro prospěšné bakterie nacházející se ve střevech. Mandle pro vás máme v mnoha variantách, od neloupaných po loupané, od pražených přes uzené a milovníci sladkého si mohou vybrat z nepřeberného množství mandlí v různých polevách. Pro ušetření času v kuchyni nabízíme také mandlové hranolky a plátky a pro příznivce pečení máme mandlové mouky.
Vliv a účinky mandlí na naše zdraví
Každý z nás již pravděpodobně slyšel o volných radikálech, které každý den útočí na naše tělo. Proti nim bojují tzv. antioxidanty, které přispívají k ochraně buněk. Jedním z těch nejdůležitějších je vitamín E, který mandle obsahují. Dále mají vysoký podíl vlákniny a to jak rozpustné, tak nerozpustné, jež je nezbytná pro správné fungování našeho trávicího ústrojí. Mandle jsou zároveň zdrojem několika minerálů jako je hořčík, měď, fosfor a mangan. Poslední zmíněný je nezbytným prvkem pro krvetvorbu, pomáhá hlídat hladinu cholesterolu v krvi a ovlivňuje rovněž růst lidského plodu. Nejvíce prospěšných látek obsahují ve své slupce, pokud je tedy máte nejraději jen tak samotné, zvolte na zobání ty neloupané.
Složení a nutriční hodnoty mandlí
Balení neloupaných mandlí o 100 g obsahuje průměrně 25% bílkovin, 9% sacharidů, 66% tuků a až 12% vlákniny.
Kdy a v jakém množství jíst mandle?
Mandle mají oproti ostatním ořechům nižší kalorickou hodnotu a tak, ať už na ně dostanete chuť ráno, v poledne či večer, můžete si je s chutí dopřát. I přesto je dobré myslet na doporučenou denní dávku pro dospělého člověka, kterou je přibližně 30 g, tedy asi jedna hrstka.
Na co mandle použít?
Na svačinu, na pečení, na výrobu marcipánu nebo třeba pálenky. Mandle mají opravdu široké využití. Hodí se do sladkých i slaných jídel, ať už celé či nasekané. Pro pokrmy mohou být základem a nebo je můžete využít jen jako ozdobu. Přidejte je příště třeba do vaší granoly nebo si na ně vzpomeňte při výrobě pesta. Z loupaných mandlí lze vyrobit také mléko či mandlové máslo, které ocení nejen vegetariáni a vegani, ale také všichni, kdo chtějí nebo musejí ve stravě nahradit laktózu. A mandlová mouka potěší všechny celiaky, protože je přirozeně bezlepková.
Jak skladovat mandle
Mandle jsou citlivé na světlo a tak je pro jejich skladování velmi důležité, aby byly uskladněny na tmavém místě, ideálně ve světlem nepropustné nádobě (například keramické). Lépe kupovat menší balení, aby jste dlouhodobému skladování předešli a nebo případně zbytek většího balení zamrazit. Pokud mandle žluknou či jsou hořké, nejezte je. A jak poznáte žluklou mandli? Po jejím rozlomení - uvnitř bude žlutá.