Ořechy
Kdo by neznal oříšky. Křupavé, lahodné, lehce dostupné plody, které jsou plné zdraví prospěšných tuků, bílkovin, vlákniny, vitamínů, minerálů a antioxidantů. Všichni víme, jak vypadají a chutnají, ale věděli jste, že jsou vlastně zvláštní skupinou ovoce? Zjednodušeně řečeno jsou ořechy semena, která nejsou u ostatních druhů ovoce konzumována. Existuje jich celá řada a my pro vás vybíráme ty nejlepší a nejchutnější. V naší nabídce najdete mnoho druhů včetně oříškových směsí. Některé jsme pro vás naloupali a některé i nasekali, abychom vám při pečení a vaření ušetřili čas.
Vliv a účinky natural ořechů na naše zdraví
Oříšky jsou plné kvalitních bílkovin, vlákniny a především nenasycených tuků. Jsou zdrojem mnoha vitamínů a minerálů a kombinace všech těchto látek dělá z oříšků takový malý poklad mezi potravinami důležitými pro podporu našeho zdraví. Mezi jejich hlavní přednosti patří pozitivní vliv na srdeční a cévní choroby, regulaci krevního tlaku, přispívají ke snižování hladiny cholesterolu, lepšímu stavu vlasů a pokožky a jsou silnými antioxidanty. Ty pomáhají tělu posilovat imunitu a bojovat s volnými radikály. S ohledem na svůj nutriční profil jsou také vhodné pro vegany a vegetariány jako částečná náhrada masa.
Složení a nutriční hodnoty ořechů
Co oříšek to originál. Některé mají více tuku, jiné více vlákniny a každé obsahují trochu jiné množství vitamínů a minerálů. Detailnější informace poskytujeme u každého druhu zvlášť, ale obecně můžeme říci, že průměrně ořechy obsahují mezi 60-70% tuků, 10-20% sacharidů, 5-15% vlákniny a 15-20% bílkovin.
Kdy a v jakém množství oříšky jíst?
Oříšky vám dodají energii a zároveň zasytí na delší čas, dopřejte si je tedy ideálně ke snídani či nejpozději odpolední svačince. Jak jsme si uvedli výše, jsou z více než 50% plné tuků a tak je třeba myslet na množství, které jich sníme. Obecné doporučení zní “jedna hrstka denně”, tedy asi 30 g, ale bude se lehce lišit v závislosti na daném druhu. Zatímco 30 g neloupaných mandlí představuje přibližně 184 kcal, u makadamových oříšků se ve stejném množství dostaneme na cca 223 kcal. Zároveň některé typy, např. para ořechy, mohou obsahovat minerály, u kterých není dobré překračovat doporučenou denní dávku a stačí nám pouze jeden kus na den.
Jaké je tedy ideální řešení? Vybrat si své oblíbence a namíchat si z nich směs, případně si vybrat jednu z těch, které jsme pro vás s láskou připravili. Pro lepší stravitelnost je vhodné ořechy namočit na několik hodin do vody, kdy různé ořechy vyžadují různě dlouhý čas. Pro přesnější informace se můžete podívat do jednotlivých druhů na našich stránkách.
Na co ořechy použít?
Možností, jak využít oříšky v kuchyni, je bezpočet. Jsou tak dobré, že je můžete mlsat jen tak samotné a nebo s nimi obohatit mnoho pokrmů. Najdeme je klasicky zejména v asijské a indické kuchyni, u nás jsou doménou spousty skvělých moučníků a také vánočního cukroví. A pokud zrovna vaření a pečení není vaším koníčkem, můžete s nimi třeba jen posypat svoje snídaňové kaše či tousty nebo je přidat do oblíbeného smoothie. Z oříšků lze taky vyrobit populární oříšková másla a mléka, která ocení především vegani a vegetariáni, ale také lidé s alergií na laktózu.
Jak ořechy skladovat
Protože mají oříšky vysoký podíl tuku, může docházet k jejich žluknutí. Je tedy důležité, aby byly skladovány na tmavém a suchém místě. Nádobu pro skladování můžete zvolit keramickou či skleněnou a v letních měsících je lepší je uložit do lednice, popřípadě zamrazit.
- Ořechy
- Natural ořechy
- Ořechy pražené a solené
- Ořechy pražené v cukru
- BIO ořechy
- Mandle
- Kešu ořechy
- Para ořechy
- Makadamové ořechy
- Pekanové ořechy
- Lískové ořechy
- Vlašské ořechy
- Pistácie
- Arašídy
- Piniové oříšky
- Kokos
- Kakaové boby
- Tygří ořechy
- Směs ořechů
Nejprodávanější
Oblíbené kategorie
- Arašídové máslo
- Mandlové máslo
- Kešu máslo
- Lískooříškové máslo
- Pekanové máslo
- Máslo z vlašských ořechů
- Kokosové máslo
- Čokoládové máslo
- Proteinella
- Pistáciová pasta
- Datlová pasta
- Sezamová pasta
- Mandlová mouka
- Kešu mouka
- Mouka z vlašských ořechů
- Pistáciová mouka
- Kokosová mouka
- Lískooříšková mouka
- Špaldová mouka
- Bezlepková mouka