Para ořechy
Hledáte-li oříšky, které vám v pár kouscích dodají potřebnou denní dávku důležitých vitamínů a minerálů, vyzkoušejte para ořechy. Jsou plné selenu, bílkovin a zdraví prospěšných tuků. Původ mají v Brazílii, proto je někdy najdeme pod názvem “brazilské ořechy.” Plody, ze kterých se para ořechy vylupují, rostou na jihoamerického stromu Juvie ztepilá, který dosahuje výšky i více než 50 m a staří až 1000 let. Para ořechy pro vás máme připraveny v několika různých variantách a velikostech balení. Kromě natural, které nabízíme také v bio kvalitě, můžete vyzkoušet oříšky v čokoládové, jogurtové či tiramisu polevě. A pokud vás lákají všechny, najdete u nás i mix těchto příchutí.
Účinky para ořechů a vliv na zdraví
Para ořechy obsahují vitamín E, zinek, měď, hořčík a především selen. Jeden až dva kousky dokonce pokryjí jeho doporučenou denní dávku! Selen je v našem tělem nepostradatelným prvkem, jeho přítomnost je důležitá pro boj s volnými radikály, podporu imunitního systému a je také nezbytný pro funkci štítné žlázy. Potřebují ho i naše mozkové buňky, kde plní především ochrannou funkci. Nic se však nemá přehánět a o selenu to platí dvojnásob. Proto je důležité dodržovat doporučenou denní dávku a s oříšky to, lidově řečeno, nepřehánět. Najdeme v nich také mnoho bílkovin, jež jsou základním stavebním prvkem pro naše tělo a dále vlákniny, která mimo jiné přispívá ke správnému trávení.
Složení a nutriční hodnoty para ořechů
Ve 100 gramovém balení para ořechů natural je průměrně 70% tuků, 15-20% bílkovin, 7% sacharidů a 8% vlákniny.
Kdy jíst para ořechy a doporučená denní dávka
Oříšky jsou obecně vydatným zdrojem energie a proto je vhodné je konzumovat spíše v dopoledních či odpoledních hodinách, kdy jsme v pohybu a poskytnutou energii využijeme. V případě para ořechů postačí 1-2 kousky denně pro doplnění potřebných živin.
Na co použít para ořechy
Určitě se shodneme, že para oříšky, ať už natural či v polevách, je nejlepší mlsat jen tak samotné, ale uvedeme si několik dalších možností, jak jejich chuti využít. Až budete příště připravovat ovocný či zeleninový salát, nasekejte je na menší kousky a salát jimi posypte. Můžete s nimi dozdobit snídaňové kaše či smoothie a nebo z nich vyrobit oříškové máslo. A výborné budou také v domácí pečené granole.
Jak skladovat para ořechy
Ořechy skladujte nejlépe v nádobě bez přístupu vzduchu na chladném a tmavém místě. Pokud jich máte větší množství, nebojte se je zamrazit. S ohledem na velký podíl tuků by mohli začít brzy žluknout. A pokud se rozhodnete ořechy před konzumací namáčet, doporučená doba u tohoto druhu jsou zhruba 3 hodiny.