Pistácie
Malé, zelené, schované v napůl rozevřené skořápce. To jsou pistácie, jedny z nejstarších a nejoblíbenějších oříšků na světě. Svůj původ mají v Asii, odkud se rozšířily do celého světa. Dnes je jejich největším pěstitelem Írán, ze kterého dovážíme pistácie i my, stejně tak jako z prosluněného Řecka. Máme je pro vás ve všech možných variantách. Loupané, neloupané, se slupkou i bez. Pražené solené, nasekané na kousky nebo rovnou namleté na mouku. A nesmíme zapomenout na oblíbené pistáciové pasty. Vsadíme oříšek, že si je zamilujete!
Vliv a účinky pistácií na naše zdraví
V pistáciích najdeme hned několik prvků důležitých pro naše tělo. Jsou skvělým zdrojem bílkovin, které jsou základním stavebním prvkem našeho organismu. Obsahují spoustu minerálů, jako například hořčík a draslík, které společně pomáhají k psychické vyrovnanosti, zabezpečují hospodaření s cukry a pomáhají při chronické bolesti. Tyto dva minerály doplňuje vitamín B6, na nějž jsou pistácie bohaté. Ten je mimo jiné zapojen do tvorby serotoninu v mozku, označovaného za hormon štěstí. Dále v nich najdeme železo, fosfor, zinek a mangan.
Pistácie jsou označované za potraviny s antioxidačním účinkem a to s ohledem na obsažené karotenoidy, jež jsou důležité pro zdraví našich očí. Nesmíme také zapomenout zmínit vlákninu, důležitou pro naše zažívací ústrojí. V jedné hrstce pistácií jí našemu tělu dopřejeme až 3 g.
Složení a nutriční hodnoty pistácií
Balení o 100 gramech obsahuje okolo 50% tuků, 25% bílkovin, 20% sacharidů a 10% vlákniny.
Kdy a v jakém množství jíst pistácie?
Oříšky jsou velkým zdrojem energie a to především pro svůj vyšší obsah tuku. Můžeme si je dopřát denně, ale je třeba myslet na snědené množství. U přírodních nesolených pistácií se jedná o jednu hrstku, tedy cca 30 g pro dospělého člověka.
Na co pistácie použít?
Dejte si pistácie jako svačinku během dne a nebojte si je dopřát ani k večernímu sledování televize. Jejich loupání vás navíc zabaví a pomůže mentálně se odreagovat. Pokud máte rádi sladké dezerty,vyzkoušejte třeba Italy milované pistáciové tiramisu, do kterého budete potřebovat naši neslazenou pastu a nasekané pistácie. Můžete jimi také dozdobit vaše snídaňové lívance či oblíbené smoothie. Pistácie rovněž patří do slané kuchyně, kde s nimi můžete dochutit omáčky a nebo z nich vyrobit výborné pesto.
Jak skladovat pistácie
Pistácie jsou citlivé na vyšší teploty, kdy by mohlo snáze dojít k jejich žluknutí. Proto je třeba oříšky uzavřít nejlépe do keramické či skleněné nádoby bez přístupu vzduchu a vložit na tmavé a chladné místo. V letních dnech je můžete také uchovávat v lednici, v zimě postačí pokojová teplota, která je přirozeně nižší.