Sušené datle
Kdo by neznal sušené datle. Oválné šťavnaté plody, sladké jako med, které se do našich domácností dostávají zejména v předvánočním období. A to je trochu škoda. Až vám prozradíme, co všechno v sobě ukrývají, věříme, že je s chutí zařadíte k pravidelné konzumaci. Datle, plody palmy datlové dorůstající výšky až 20 metrů, patří mezi nejstarší pěstované ovoce. Dnes jich existuje okolo 200 různých druhů a patří do mnoha světových kuchyní. Jsou plné sacharidů, vlákniny a patří mezi významný zdroj antioxidantů, látek nezbytných pro ochranu před oxidačním stresem. V naší nabídce najdete různě velká balení sušených i čerstvých datlí, bez jader i v bio kvalitě. Pokud datle rádi mlsáte jen tak, určitě vyzkoušejte druh Mazafati a Medjool.
Vliv a účinky datlí na naše zdraví
Datle jsou pro svůj podíl obsaženého cukru významnou zásobárnou energie, pod slupkou toho ale tyto oválné plody skrývají ještě mnohem více. Mají vysoký podíl vlákniny, která v naší stravě často chybí. Díky ní se dostavuje pocit nasycení a také z ní prosperuje trávicí systém, pro jehož fungování je klíčová. Malý šálek datlí vám doplní až 50% doporučené denní dávky.
Pokud se vám hůře usíná, zkuste si dát pár kousků datlí. Obsahují esenciální aminokyselinu tryptofan. Nebudeme zabíhat do chemických procesů, ale laicky řečeno se tryptofan za pomoci dalších látek mění na melatonin, který je zodpovědný za kvalitu našeho spánku.
Z vitamínů obsažených v datlí stojí určitě za zmínku vitamín B, a to především B5, který napomáhá ke koncentraci, snižování stresu a přispívá k duševní pohodě.
V neposlední řadě jsou významným zdrojem antioxidantů, které mají protizánětlivé účinky a pomáhají našemu organismu bojovat s volnými radikály.
Z minerálů je v datlích nejvíce zastoupený draslík a dále železo, hořčík, zinek, fosfor a vápník.
Složení a nutriční hodnoty sušených datlí
Balení o 100 gramech obsahuje průměrně 70% sacharidů, 13% vlákniny, 3% bílkovin a 2% tuků.
Kdy a v jakém množství datle jíst?
Ať už na ně dostanete chuť ráno, v poledne či večer, můžete si datle s chutí dopřát. Datle jsou především zdrojem energie, proto budou skvělé hned po ránu, abychom jí měli dostatek po zbytek dne. Pokud vás přepadne únava odpoledne, dejte si pár kousků pro povzbuzení. S večerem bude lepší množství omezit třeba na tři kousky, ale vzhledem k tomu, že mají pozitivní vliv na spánek, jsou vhodné i v pozdějších hodinách.
Na co sušené datle použít?
Datlové pralinky, sýrové kanapky, kakaové kuličky, domácí müsli tyčinky, granola, muffiny. Receptů, jak sušené datle využít, najdeme opravdu nespočet. Hodí se především do sladkých pokrmů a raw dezertů jako přírodní alternativa cukru, ale dají se s nimi vykouzlit i slané pochutiny, jako třeba zapečené datle se sýrem a sušenou šunkou. Pochoutkou jsou i jen tak samotné a to zejména odrůda Medjool. A pokud vaření a pečení není vaším koníčkem, stačí si s nimi jen tak ochutit ranní kaši či oblíbené smoothie.
Jak skladovat sušené datle
Skladování datlí je velmi snadné. Stačí je vložit do uzavřené nádoby na suché a chladné místo. Vydrží vám tak několik měsíců a pokud se je rozhodnete zamrazit, tak i několik let.