Sušené švestky
Modrofialová barva, oválný tvar a uvnitř malá pecka. Taková je švestka, ovoce se sladkou chutí, které u nás dozrává na konci léta. Švestky jsou plné vitamínů, minerálů, obsahují antioxidanty a díky obsažené vláknině působí také jako přírodní projímadlo. A protože ty čerstvé si můžeme dopřát jen po krátké období v roce, rozhodli jsme se je pro vás dodávat sušené v té nejlepší možné kvalitě. V našem výběru najdete švestky druhu Ashlock, dovážené až z dalekého Chile, v několika velikostech balení a pro milovníky sladkého jsme je také obalili do hořké čokolády.
Vliv a účinky sušených švestek na naše zdraví
Máte-li rádi sušené švestky, jistě vás potěší, že při jejich mlsání doplníte vašemu tělu mnoho důležitých látek. Jsou plné vlákniny a zároveň obsahují tzv. sorbitol (přirozeně se vyskytující alkoholický cukr), což z nich dělá přírodní projímadlo. Pokud tedy trpíte střevní zácpou, určitě švestky vyzkoušejte, jejich účinky jsou silnější než samotné psyllium.
Další významnou složkou je obsažený beta-karoten. Jedná se o provitamin vitamínu A, na který se přeměňuje v játrech. Beta-karoten je silný antioxidant, působí pozitivně na náš zrak, přispívá ke krásné pokožce a normální funkci imunitního systému. Z dalších vitamínů můžeme zmínit vitamín K, který hraje důležitou roli při srážlivosti krve a je potřebný pro tvorbu a udržení normálního stavu kostí.
Švestky jsou také zdrojem několika minerálů, jako draslík, fosfor, železo, vápník a bór. Poslední zmíněný minerál podporuje zdraví kosterní soustavy, svou funkci hraje v regulaci hormonů a zároveň má protizánětlivé účinky.
Složení a nutriční hodnoty sušených švestek
100 gramů sušených švestek obsahuje průměrně 80% sacharidů, 3% bílkovin, 10% vlákniny a 1% tuků.
Kdy a v jakém množství jíst sušené švestky
Některé zdroje uvádějí, že doporučená denní dávka sušených švestek je 12 kusů denně. Můžeme si to tedy představit jako menší hrstku, abyste nemuseli počítat každý kousek. Ovoce si můžete dopřát kdykoliv během dne, zejména v časech, kdy cítíte úbytek energie.
Na co sušené švestky použít
Kromě toho, že jsou sušené švestky skvělou svačinkou jen tak o sobě, jsou také oblíbenou surovinou všech hospodyněk. Hodí se jak do skladkých, tak slaných pokrmů a receptů jak s nimi naložit, najdeme opravdu spoustu. Přidat je můžete do nákypů, kuskusu, masových omáček nebo s nimi třeba připravit nádivku do vepřové panenky. A pokud nepatříte mezi milovníky vaření, stačí si švestky přidat do jogurtu či ranní kaše.
Jak skladovat sušené švestky
Aby zůstaly sušené švestky co nejdéle chutné, potřebují být na chladném a tmavém místě. Po otevření balení přesypte plody nejlépe do skleněné uzavíratelné nádoby. V zimě ovoce můžete nechat v místnosti, která má přirozeně nižší pokojovou teplotu a v létě jej klidně vložte do lednice, čímž prodloužíte jejich trvanlivost.