Tygří ořechy
Vyrůstají v půdě, chutnají po mandlích a kokosu, na povrchu mají vroubky a i když se jim říká oříšky, z botanického hlediska mezi ně nepatří. Tygří ořechy, známé také pod názvem chufa nebo zemní mandle, vyrůstají z běžně se vyskytující rostliny, šáchoru jedlého. Největším pěstitelem je Španělsko, kde z oříšků vyrábějí svůj speciální nápoj. Tygří ořechy se dnes řadí mezi tzv. superpotraviny, což znamená, že obsahují velké množství látek prospěšných pro naše zdraví. Navíc si je mohou vychutnat i lidé, kteří mají na klasické ořechy alergii. U nás oříšky dodáváme v bio kvalitě a také v několika velikostech balení, od malých na výlety až po větší pro celou rodinu.
Vliv a účinky tygřích ořechů na naše zdraví
Tygří ořechy jsou doslova nabité minerály. Obsahují zejména draslík, hořčík, fosfor, vápník a dále železo, zinek a mangan.
Například draslík je minerál, bez kterého by naše tělo nemohlo fungovat. Podílí se na mnoha důležitých funkcích, je nezbytný pro stabilitu vnitřního prostředí organismu, neobejde se bez něj naše svalová a nervová soustava a podílí se na udržování normálního tlaku krve. Na nervovou soustavu působí také hořčík, který má uklidňující účinky, pomáhá proti křečím a snižuje míru vyčerpání.
Z vitamínů v těchto “oříšcích” najdeme vitamín E, který řadíme mezi silné antioxidanty, tedy látky, které bojují proti dlouhodobým účinkům volných radikálů. Mimo to také zpomaluje proces stárnutí. Dále můžeme zmínit vitamín B9 neboli kyselinu listovou, důležitou zejména pro ženy v těhotenství a vitamín B3, podílející se na správném fungování imunitního systému.
Důležitým prvkem, kterého je v tygřích oříšcích opravdu hodně, je vláknina. Vláknina zajišťuje správné fungování našeho trávicího traktu, zpomaluje trávení, podporuje pohyb střev a také zajišťuje výživu bakterií prospěšných našemu zdraví.
Složení a nutriční hodnoty tygřích oříšků
100 gramů tygřích ořechů průměrně obsahuje okolo 5% bílkovin, 50% sacharidů, ale z toho jen 16% cukrů, 27% tuků a až 11% vlákniny.
Kdy a v jakém množství tygří ořechy jíst?
Tygří oříšky mají oproti pravým ořechům menší množství tuku a zároveň neobsahují mnoho cukru. Doporučená denní dávka není přesně stanovena a je tedy vhodné při stanovení jedné porce myslet na svůj denní energetický výdej. U klasických oříšků se doporučuje jedna hrstka denně, což může být pomůckou pro dávkování i těchto oříšků.
Na co tygří ořechy použít?
Nejčastější využití najdou tygří oříšky jako zdravá svačinka do práce či do školy. Můžete si je namíchat spolu s dalšími druhy, které máte rádi a nebo třeba se sušeným či lyofilizovaným ovocem. Vyrobit se z nich dá také velmi chutné a sladké mléko a to pouhým namočením ořechů do vody a následným rozemletím. Z tygřích oříšků se dá připravit také bezlepková mouka, kterou lze použít například do palačinek či pro výrobu sušenek a za přidání oleje také skvělá oříšková pomazánka. Samotné oříšky i zmíněné mléko a mouka jsou navíc bezlepkové, takže si na nich můžou pochutnat všichni.
Jak tygří ořechy skladovat?
Pokud raději kupujete větší balení, doporučujeme ořechy po otevření přesypat do suché nádoby a uložit na chladné a tmavé místo. Pro menší balení poslouží také znovuuzavíratelný sáček, aby vám oříšky nezvlhly.