Vlašské ořechy
Vlašské oříšky mají tvrdou skořápku, která však rozhodně stojí za rozlousknutí. Skrývají pod ní totiž jedny z nejhodnotnějších oříšků a plodů vůbec, které se dostanou na náš stůl. Strom, ze které oříšky pocházejí, se nazývá ořešák královský. Možná vás tedy napadne, jak přišly ke svému přívlastku “vlašský”. Mohou za něj jeho šiřitelé, Vlachové, kteří pocházeli ze severní Itálie. Vlašské oříšky jsou doslova nabité vitamíny, minerály a tuky prospívajícími našemu tělu. Nabízíme je pro vás již naloupané a to jak v přírodní variantě, tak několika sladkých polevách. Oříšky jsme pro vás zároveň nasekali na menší kousky, namleli na mouku a pro opravdové labužníky jsme vyrobili také pastu.
Vliv a účinky vlašských ořechů na naše zdraví
S ohledem na množství prospěšných látek, které vlašské ořechy pod skořápkou ukrývají, se řadí mezi takzvané superpotraviny. Jsou bohaté na vitamín E, který patří významné antioxidanty, které chrání naše buňky před tzv. volnými radikály. Dále v nich najdeme vitamíny skupiny B, které jsou mimo jiné důležité pro správné fungování naší nervové soustavy. Z minerálů je hojně zastoupen hořčík, draslík, zinek, měď a mangan. Vlašské oříšky jsou také známé jako zdroj omega-3 mastných kyselin důležitých pro naši imunitu a ochranu před infekcemi.
Díky obsaženým tukům, zejména mononenasyceným a polynenasyceným, konzumace oříšků pozitivně ovlivňuje hladinu cholesterolu v krvi.
A nesmíme opomenout také obsaženou vlákninu, nezbytnou pro správné fungování našeho zažívání.
Pro využití všech zmíněných benefitů doporučujeme konzumovat oříšky se slupkou, která obsahuje nejvíce živin.
Složení a nutriční hodnoty vlašských ořechů
Balení o 100 gramech obsahuje průměrně 65-70% tuků, 18% bílkovin, 16% sacharidů a 6% vlákniny.
Kdy a v jakém množství vlašské ořechy jíst?
Jako každé oříšky, i ty vlašské obsahují více tuku a proto je dobré myslet na jejich konzumované množství. Obecné doporučení zní 30 gramů denně, tedy jedna hrstka pro dospělého člověka. Dopřát si je můžete v průběhu celého dne a to zejména ve chvíli, kdy vám chybí energie.
Na co vlašské ořechy použít?
Vlašské ořechy jsou pro mnoho z nás nedílnou součástí sladkých dezertů, zejména dortových korpusů a vánočního cukroví. Využít je také můžete jako náplně do různých závinů či koláčů, stejně tak se hodí na nepečené dobroty.
Ve slané kuchyni hezky vynikají jako ozdoba na zeleninové saláty, speciálně, pokud je kombinujete se sýry. Ty spolu s vlašskými oříšky tvoří velice chutnou kombinaci a skvělé je z nich také třeba pesto nebo pomazánky.
Pokud pečení a vaření není vaší oblíbenou činností, vychutnejte si je jen tak nebo si s nimi posypte ranní kaši či müsli.
Jak skladovat vlašské ořechy
Prodloužení doby trvanlivosti těchto oříšků můžeme provést správných skladováním hned několika způsoby. Pro kratší uchování je stačí uzavřít do vzduchotěsné nádoby, ideálně skleněné či keramické a uložit na tmavé a chladné místo. Pokud raději kupujete větší balení, můžete využít jednu z následujících metod. První z nich je zmrazení. Stačí, když ořechy vložíte do uzavíratelných sáčků, případě použijete svářečku. Takto vám ořechy vydrží přibližně jeden rok.
Druhou možností je ořechy zavařit. Budou vám k tomu stačit čisté a suché sklenice, které naplníte zhruba 1 cm pod okraj a následně pro zavaření využijete troubu, mikrovlnku či zavařovací hrnec. Ořechy se nezavařují s žádným nálevem, jedná se tedy o jednoduchou metodu, kterou se nemusíte bát vyzkoušet.